Young, Brigham 

Biography

1 June 18011–29 Aug. 1877.2 Carpenter, painter, glazier, colonizer.3 Born at Whitingham, Windham Co., Vermont.4 Son of John Young and Abigail (Nabby) Howe.5 Brought up in Methodist household; later joined Methodist church. Moved to Sherburne, Chenango Co., New York, 1804.6 Married first Miriam Angeline Works of Aurelius, Cayuga Co., New York, 8 Oct. 1824.7 Lived at Mendon, Monroe Co., New York, when baptized into LDS church by Eleazer Miller, 9/15 Apr. 1832.8 Wife died, 8 Sept. 1832.9 Served missions to New York and Upper Canada, 1832–1833.10 Migrated to Kirtland, Geauga Co., Ohio, 1833.11 Labored on Kirtland temple.12 Married second Mary Ann Angell, 31 Mar. 1834, in Geauga Co.13 Participated in Camp of Israel expedition to Missouri, 1834.14 Ordained member of Quorum of the Twelve by Oliver Cowdery, David Whitmer, and Martin Harris, 14 Feb. 1835, at Kirtland.15 Served mission to New York and New England, 1835–1837.16 Fled Kirtland, 22 Dec. 1837.17 Joined JS en route to Far West, Caldwell Co., Missouri; arrived, 14 Mar. 1838.18 Member of presidency pro tempore of church in Far West, 1838.19 Directed Mormon evacuation from Missouri.20 Forced to leave Far West; reached Quincy, Adams Co., Illinois, Feb. 1839.21 Served mission to England, 1839–1841, departing from Montrose, Lee Co., Iowa.22 Arrived in Nauvoo, Hancock Co., Illinois, 1 July 1841.23 Appointed assistant chaplain in Nauvoo Legion, 3 July 1841.24 Member of Nauvoo City Council, 1841–1845.25 Member of Nauvoo Masonic Lodge.26 Participated in plural marriage during JS’s lifetime.27 Officiator in proxy baptisms for the dead in Nauvoo, 1843.28 Admitted to Council of Fifty, 11 Mar. 1844. Served mission to campaign for JS as candidate for U.S. president, 1844.29 With the Twelve, sustained to administer affairs of church after JS’s death, 8 Aug. 1844, at Nauvoo.30 Directed Mormon migration from Nauvoo to Salt Lake Valley, 1846–1848.31 Appointed president of church, Dec. 1847.32 Governor of Utah Territory, 1850–1857.33 Superintendent of Indian affairs for Utah Territory, 1851–1857.34 Directed establishment of hundreds of communities in western U.S.35 Died at Salt Lake City.36

Facts

Links