Richards, Willard 

Biography

24 June 18041–11 Mar. 1854.2 Teacher, lecturer, doctor, clerk, printer, editor, postmaster.3 Born at Hopkinton, Middlesex Co., Massachusetts.4 Son of Joseph Richards and Rhoda Howe.5 Moved to Richmond, Berkshire Co., Massachusetts, 1813.6 Moved to Chatham, Columbia Co., New York, by Nov. 1820; moved to Lanesborough, Berkshire Co., Massachusetts, by Nov. 1821.7 Moved to Nassau, Rensselaer Co., New York, by 6 Apr. 1823.8 Traveled through New England, giving lectures on scientific subjects for several years, beginning 1827.9 Practiced medicine at Thomsonian infirmary, beginning 1834, in Boston.10 Moved to Holliston, Middlesex Co., 1835.11 Moved to Kirtland, Geauga Co., Ohio, Oct. 1836.12 Baptized into LDS church by Brigham Young, 31 Dec. 1836, in Kirtland.13 Appointed to serve mission to eastern U.S., 13 Mar. 1837.14 Served mission to England, 1837–1841.15 Married Jennetta Richards, 24 Sept. 1838, in Walker Fold, Chaigley, Lancashire, England.16 Ordained member of Quorum of the Twelve, 14 Apr. 1840, at Preston, Lancashire.17 Traveled to Nauvoo, Hancock Co., Illinois, 16 Aug. 1841.18 Moved to Warsaw, Hancock Co., 7 Sept. 1841; moved to Nauvoo, 11 Dec. 1841.19 Member of Nauvoo City Council, 1841–1843.20 Appointed recorder for Nauvoo temple and JS's scribe, 13 Dec. 1841.21 Member of Nauvoo Masonic Lodge.22 Appointed JS's private secretary, Dec. 1842; church historian, ca. Dec. 1842; church recorder, 30 July 1843; Nauvoo city recorder, Aug. 1843; and clerk of municipal court.23 Admitted to Council of Fifty, 11 Mar. 1844. Participated in plural marriage during JS’s lifetime.24 Before death of JS, completed personal history of JS up to Aug. 1838.25 With JS in jail in Carthage, Hancock Co., when JS and Hyrum Smith were murdered.26 Moved to Winter Quarters, unorganized U.S. territory (later in Omaha, Douglas Co., Nebraska), 1846.27 Migrated to Salt Lake Valley and returned to Winter Quarters, 1847.28 Appointed second counselor to Brigham Young in church presidency, 27 Dec. 1847, at what became Council Bluffs, Pottawattamie Co., Iowa.29 Led company of Saints to Salt Lake Valley, 1848.30 Appointed secretary and president of legislative council for provisional state of Deseret.31 Secretary of Utah Territory, postmaster of Salt Lake City, and editor of Deseret News.32 Died at Salt Lake City.33

Facts

Links