Lyman, Amasa Mason 

Biography

30 Mar. 18131–4 Feb. 1877.2 Boatman, gunsmith, farmer.3 Born at Lyman, Grafton Co., New Hampshire.4 Son of Boswell Lyman and Martha Mason.5 Baptized into LDS church by Lyman E. Johnson, 27 Apr. 1832.6 Moved to Hiram, Portage Co., Ohio, May–June 1832.7 Ordained an elder by JS and Frederick G. Williams, 23 Aug. 1832, at Hiram.8 Left to serve mission with Zerubbabel Snow to southern Ohio and Virginia, 24 Aug. 1832.9 Left to serve mission to New York and New Hampshire, 21 Mar. 1833.10 Ordained a high priest by Lyman E. Johnson and Orson Pratt, 11 Dec. 1833, in Elk Creek, Otsego Co., New York.11 Participated in Camp of Israel expedition to Missouri, 1834.12 Ordained a seventy by JS, Oliver Cowdery, and Sidney Rigdon, May/June 1835.13 Married Maria Louisa Tanner, 10 June 1835, at Kirtland, Geauga Co., Ohio.14 Served mission to New York, spring 1836.15 Charter member of Kirtland Safety Society, 1837.16 Moved to Far West, Caldwell Co., Missouri, 1837; to McDonough Co., Illinois, winter 1839–1840; to Lee Co., Iowa Territory, spring 1840; and to Nauvoo, Hancock Co., Illinois, spring 1841.17 Served mission to northern Illinois and Wisconsin Territory, 1841.18 Appointed to serve mission to raise funds for construction of Nauvoo temple and Nauvoo House, Oct. 1841.19 Served mission to Tennessee, spring 1842.20 Member of Nauvoo Masonic Lodge.21 Member of Nauvoo City Council, 1842–1843.22 Ordained member of Quorum of the Twelve, 20 Aug. 1842, at Nauvoo.23 Elected a regent of University of Nauvoo, 20 Aug. 1842.24 Served mission to southern Illinois, 1842.25 Served colonizing mission to Shokokon, Henderson Co., Illinois, Feb.–June 1843;26 returned to Nauvoo, summer 1843.27 Counselor in First Presidency, 1843–1844.28 Admitted to Council of Fifty, 26 Mar. 1844. Moved to Winter Quarters, unorganized U.S. territory (later in Omaha, Douglas Co., Nebraska), 1846.29 Captain of wagon companies to Salt Lake Valley, 1847, 1848.30 Appointed to establish settlement at San Bernardino, Los Angeles Co., California, 1851.31 Migrated to Salt Lake Valley, 1858.32 President of European mission, 1860–1862.33 Moved to Fillmore, Millard Co., Utah Territory, 1863.34 Deprived of apostleship, 6 May 1867, and excommunicated, 12 May 1870.35 President of Godbeite Church of Zion, 1870.36 Died at Fillmore.37

Facts

Links