Greene, John Portineus 

Biography

3 Sept. 17931–10 Sept. 1844.2 Farmer, shoemaker, printer, publisher.3 Born at Herkimer, Herkimer Co., New York.4 Son of John Coddington Greene and Anna Chapman.5 Married first Rhoda Young, 11 Feb. 1813.6 Moved to Aurelius, Cayuga Co., New York, 1814; to Brownsville, Ontario Co., New York, 1819; to Watertown, Jefferson Co., New York, 1821; and to Mentz, Cayuga Co., 1826.7 Member of Methodist Episcopal Church; later, member of Methodist Reformed Church. A founder of Methodist Protestant Church, 1828.8 Moved to Conesus, Livingston Co., New York, 1829.9 Moved to Mendon, Monroe Co., New York, by 1832.10 Baptized into LDS church by Eleazer Miller, Apr. 1832, at Mendon; ordained an elder by Miller shortly after.11 Organized branch of church at Warsaw, Genesee Co., New York, 1832.12 Moved to Kirtland, Geauga Co., Ohio, Oct. 1832.13 Appointed to preside over branch in Parkman, Geauga Co., spring 1833.14 Returned to Kirtland, fall 1833.15 Ordained a high priest and left to serve mission to eastern U.S., 16 Sept. 1833.16 Left to serve mission to western New York and Canada, 25 Feb. 1834.17 Served mission to eastern U.S., 1835.18 Appointed member of Kirtland high council, 13 Jan. 1836.19 Served mission to Ohio to raise funds for Kirtland temple, Mar. 1836.20 Left to serve mission to New York, 13 July 1836.21 Left to serve mission to Canada, 16 Nov. 1837.22 Moved to Far West, Caldwell Co., Missouri, 1838.23 Member of Caldwell Co. militia. Participated in battle of Crooked River, near Ray Co., Missouri, 25 Oct. 1838.24 Moved to Quincy, Adams Co., Illinois, Nov. 1838.25 Served mission to Ohio, Pennsylvania, and New York, 1839.26 Moved to Nauvoo, Hancock Co., Illinois, spring 1840.27 Member of Nauvoo City Council, 1841–1843.28 Married second Mary Eliza Nelson, 6 Dec. 1841, in Nauvoo.29 Member of Nauvoo Masonic Lodge.30 Member of Nauvoo Legion, 1842.31 Served mission to Ohio and New York, Aug. 1842.32 Elected Nauvoo city marshal, Dec. 1843.33 Assessor and collector of Nauvoo Fourth Ward.34 Admitted to Council of Fifty, 26 Mar. 1844. Carried out orders of JS and city council to suppress Nauvoo Expositor press, 10 June 1844.35 Died at Nauvoo.36