Knight, Vinson 

Biography

14 Mar. 18041–31 July 1842.2 Farmer, druggist, school warden.3 Born at Norwich, Hampshire Co., Massachusetts.4 Son of Rudolphus Knight and Rispah (Rizpah) Lee.5 Married Martha McBride, 14 Mar. 1826.6 Moved to Perrysburg, Cattaraugus Co., New York, by Mar. 1834.7 Owned farm at Perrysburg when baptized into LDS church, spring 1834.8 Moved to Kirtland, Geauga Co., Ohio, by Dec. 1835.9 Ordained an elder, 2 Jan. 1836.10 Ordained a high priest and appointed counselor to Bishop Newel K. Whitney, 13 Jan. 1836, at Kirtland.11 Appointed township clerk, 1837.12 Member of Kirtland Safety Society, Jan. 1837.13 Served mission, 1837.14 Located at Adam-ondi-Ahman, Daviess Co., Missouri, summer 1838.15 Appointed acting bishop at Adam-ondi-Ahman, 28 June 1838.16 Exiled from Missouri; located at Quincy, Adams Co., Illinois, 1839.17 Church land agent; with others purchased approximately 19,000 acres of Half-Breed Tract in Lee Co., Iowa Territory, from Isaac Galland, and about 190 acres in Hancock Co., Illinois, from Galland and Hugh White, 1839.18 Appointed bishop in Commerce (later Nauvoo), Hancock Co., 4 May 1839.19 Appointed bishop of Lower Ward at Commerce, 5 Oct. 1839.20 Instructed in JS revelation to buy stock for building Nauvoo House, 19 Jan. 1841.21 Appointed presiding bishop of church, 19 Jan. 1841.22 Member of Nauvoo City Council, 1841–1842.23 Served as warden of Nauvoo common schools and member of Nauvoo University building committee, 1841–1842.24 Appointed guard in Nauvoo Legion, Mar. 1841.25 Member of Nauvoo Masonic Lodge.26 Died at Nauvoo.27

Links